Home > Sport osób niepełnosprawnych > Siatkówka na siedząco

Siatkówka na siedząco stała się jednym z bardziej popularnych sportów paraolimpijskich dzięki szybkim i ekscytującym akcjom, wojnie nerwów i dynamicznej zmianie boiskowych wydarzeń. Większość zasad zbliżone jest do tych obowiązujących w tradycyjnej siatkówce.

Kluczową zmianą jest wielkość boiska i wysokość siatki. Pole gry dla danej drużyny wyznacza prostokąt o wymiarach 6 m x 5 m. Wysokość siatki jest uzależniona od płci grających (dla mężczyzn jest to 1,15 m, kobiet 1 m.). W momencie kontaktu z piłką zawodnika, zabronione jest unoszenie pośladków z parkietu. Kolejną zmianą w stosunku do tradycyjnej siatkówki jest możliwość blokowania podczas serwisu przeciwnika. Pozostałe zasady są zbliżone do ogólnych zasad gry w piłkę siatkową.

W Polsce grają w siatkówkę na siedząco

Zawodnikami uprawiającymi siatkówkę na siedząco mogą być osoby niepełnosprawne, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, z dysfunkcją kończyn dolnych lub górnych. Na siedząco grają również osoby po amputacjach. Zobacz jak dynamiczny jest ten sport. Kilka minut meczu w Naszym wykonaniu, podczas Mistrzostw Polski:

W Mistrzostwach Polski rywalizuje kilkanaście zespołów, w tym Sprawniejsi.pl Włoszczowa (dawniej Start Kielce, reprezentująca województwo świętokrzyskie). Rozgrywki odbywają się na zasadach dwóch Turniejów Mistrzostw Polski rocznie. W Mistrzostwach Polski dopuszczalny jest udział w drużynie również osób pełnosprawnych (w szóstce może grać maksymalnie dwóch zawodników pełnosprawnych). Nasza reprezentacja narodowa, pod dowództwem Bożydara Abadżijewa rywalizuje również na arenie międzynarodowej (Mistrzostwa Europy, Mistrzostwa Świata).

Drużyna Sprawniejsi.pl Włoszczowa przygotowuje się aktualnie do Mistrzostw Polski. Chodź pod banderą sprawniejszych drużyna będzie grała pierwszy raz, nie jesteśmy debiutantami. Drużyna składa się w całości z zawodników Startu Kielce (który zawiesił sekcje siatkówki na siedząco), rywalizujących rokrocznie w Mistrzostwach Polski. Terminarz na sezon 2015 :

Data zawodów Gospodarz zawodów
22-24 wrzesień 2017 Pierwszy turniej Mistrzostw Polski w Siatkówce na Siedząco – (Wrocław)
13-15 październik 2017 Finały Mistrzostw Polski w Siatkówce na Siedząco – (Łódź)

Trzymajcie kciuki za Sprawniejszych Włoszczowa

siatkówka na siedząco

Siatkówka na siedząco daje wiele korzyści, w tym umiejętność współpracy w grupie oraz możliwość rywalizowania w zawodach na poziomie krajowym i nie tylko. Osoby zainteresowane uprawianiem tego sportu, znajdą w nim zarówno satysfakcje, przyjemność jak również dobrą zabawę.

Na koniec zobacz jak w siatkówkę na siedząco gra światowa elita (Finał Paraolimpiady w Rio z 2016 r):

Jeżeli spodobała Ci się ta dyscyplina i chciałbyś rozpocząć przygodę z siatkówką na siedząco, zapraszam do kontaktu 514 350 310.

michal_szafranski
Udanego dnia
Michał Szafrański

Dołącz do Fanów Sprawniejszych na Facebooku, aby śledzić aktywność osób niepełnosprawnych…

Podziel się informacją o stronie www.sprawniejsi.pl ze znajomymi i sąsiadami…

Komentarze

Komentarzy