Home > Aktualności > Eksperymentalna terapia szansą dla sparaliżowanych

W 2012 roku we Wrocławiu po raz pierwszy została przeprowadzona nowatorska, eksperymentalna terapia, dzięki której mężczyzna z przerwanym rdzeniem kręgowym zaczyna chodzić. Udana operacja oraz, dająca niesamowite efekty, intensywna rehabilitacja są szansą dla sparaliżowanych osób na całym świecie. Od wtorku, 8 marca, zainteresowani mogą przesyłać zgłoszenia do uczestnictwa w międzynarodowej terapii „Wrocław Walk Again". Z wszystkich nadesłanych aplikacji zespół badawczy wyłoni tylko dwie osoby z całego świata.

wroclaw_again

Kierownikiem projektu i jego głównym wykonawcą jest dr hab. Paweł Tabakow, który współpracuje z niezależnymi ekspertami z dziedzin: neurofizjologii, neurologii, neurorehabilitacji oraz neuroradiologii z Polski i Wielkiej Brytanii. Eksperymentalną terapię zapoczątkowała w 2012 roku udana operacja u polskiego pacjenta z wykorzystaniem glejowych komórek węchowych z opuszki węchowej oraz wszczepów z nerwów obwodowych.

Pierwszym pacjentem jest Dariusz Fidyka, który otrzymał 18 ciosów nożem. Uszkodzony został rdzeń w odcinku piersiowym, co doprowadziło do braku czucia od pasa w dół. Po operacji w Klinice Neurochirurgii USK we Wrocławiu rozpoczęto długą rehabilitację, dzięki której dziś widać efekty – pacjent częściowo odzyskał czucie, zaczął stawiać pierwsze kroki oraz jeździć na specjalnie przystosowanym rowerze. W 2014 roku o tym sukcesie rozpisywały się media na całym świecie, między innymi: BBC, „New Yorker", „The Times", „Daily Mail" czy „Die Welt".

Program „Wrocław Walk Again" będzie prowadzony we Wrocławiu przez interdyscyplinarny zespół lekarzy i naukowców z Polski i Wielkiej Brytanii. Dwoje zakwalifikowanych pacjentów nie poniesie kosztów badań i rehabilitacji, ponieważ zostaną one uregulowane m.in. ze środków brytyjskiej fundacji Nicholls Spinal Injury Foundation. Od kwalifikacji i początkowych badań do zabiegu minie co najmniej rok. Po operacjach uczestników czekać będzie co najmniej dwuletnia rehabilitacja pod nadzorem zespołu lekarskiego z Wrocławia.

Wybór kandydatów do kontynuacji eksperymentalnej terapii odbędzie się poprzez rozpatrzenie wniosków złożonych za pośrednictwem strony internetowej walk-again-project.org. Szansę mają jedynie ci, którzy spełniają wszystkie szczegółowe kryteria, a także przedstawią wymaganą dokumentację zdrowotną pozwalającą na wybranie odpowiednich pacjentów. Każda osoba, która się zarejestruje i zgłosi chęć poddania się nowatorskiemu leczeniu w ramach projektu „Wrocław Walk Again", za pośrednictwem poczty elektronicznej otrzyma odpowiedź o rozpatrzeniu swojego wniosku w ciągu 60 dni od daty jego złożenia.

Kryteria pozwalające na udział w badaniu:

  • urazowe przerwanie ciągłości rdzenia kręgowego, np. w wyniku zranienia ostrym przedmiotem,
  • potwierdzenie przerwania rdzenia w badaniu rezonansem magnetycznym (MRI),
  • całkowite zniesienie czucia i zależnych od woli ruchów mięśni w obszarach zaopatrywanych przez rdzeń poniżej miejsca jego uszkodzenia (stopień uszkodzenia ASIA A, Frankel A – w razie wątpliwości pacjent powinien skorzystać z opinii lokalnego neurologa/neurochirurga co do stopnia ciężkości uszkodzenia),
  • wiek od 16 do 65 lat,
  • pacjent poddawany ciągłej rehabilitacji,
  • dobra motywacja i gotowość do współpracy, brak zaburzeń psychicznych i umysłowych,
  • w przypadku osób mieszkających za granicą – gotowość do spędzenia w Polsce (wraz z osobą towarzyszącą) okresu 3 lat (z przerwami).

Kryteria uniemożliwiające udział w programie:

  • współistniejące uszkodzenie bądź choroba w ośrodkowym lub obwodowym układzie nerwowym,
  • istotne zwężenie kanału kręgowego w miejscu urazu lub niestabilność kręgosłupa,
  • atrofia mięśni lub istotnie ograniczona ruchomość w stawach porażonych kończyn (np. wskutek skostnień okołostawowych),
  • silne bóle neuropatyczne,
  • poważna choroba układowa, jak nowotwór, choroba zakaźna, cukrzyca itp.,
  • przewlekłe zaburzenia węchu, nowotwory jamy nosowej,
  • choroba układu krążenia, rozrusznik serca lub posiadanie jakiegokolwiek implantu ferromagnetycznego,
  • udział pacjenta w innych komórkowych terapiach eksperymentalnych.

Zgłoś się do programu „Wrocław Walk Again"

 

michal_szafranski
Udanego dnia
Michał Szafrański

Dołącz do Fanów Sprawniejszych na Facebooku, aby śledzić aktywność osób niepełnosprawnych…

Podziel się informacją o stronie www.sprawniejsi.pl ze znajomymi i sąsiadami…

Chcesz pomagając robiąc zakupy ? Szczegóły znajdziesz tutaj.

 

Komentarze

Komentarzy