Home > Sport osób niepełnosprawnych > Lekkoatletyka osób niepełnosprawnych

Lekkoatletyka osób niepełnosprawnych to jedna z popularnych dyscyplin sportowych, uprawianych przez osoby niepełnosprawne. Mnogość medali ostatnich igrzysk paraolimpijskich sprawiła, że niepełnosprawni lekkoatleci wyszli z cienia i chodź przez moment stali się narodowymi bohaterami.

Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce osób niepełnosprawnych

Niepełnosprawni lekkoatleci rywalizują na poziomie Mistrzostw Polski (rozgrywanych raz do roku) w konkurencjach rzutowych, biegowych, skoku w dal, wzwyż, wyścigach i nie tylko. Zawodnicy podzieleni są na tzw. kategorie, ze względu na schorzenie. Początkujący zawodnik poddawany jest badaniu i zostaje przydzielony do odpowiedniej kategorii.

WP_20150627_12_38_26_Pro

Zawonik Stowarzyszenia Sprawniejsi.pl Michał Szafrański to multimedalista Mistrzostw Polski. W roku 2014 zdobył 3 medale (srebro – rzut dyskiem; brąz – rzut oszczepem; brąz – pchnięcie kulą). W 2015 roku zdobył 2 brązowe medale (rzut dyskiem i oszczepem).

Sezon lekkoatletyczny 2016 zakończył się jeszcze większymi sukcesami. Michał Szafrański (F33) na Mistrzostwach Polski Osób Niepełnosprawnych w Słupsku, zdobył dwa złote (rzut dyskiem i pchnięcie kulą) oraz srebrny medal w konkursie rzuty oszczepem. Mateusz Cecelon (F46) zdobył złoty medal w biegu na 400 m, srebrny w biegu na 100 m i brązowy w konkurencji rzutu oszczepem. W ryzalizacji Mistrzostw Polski występował również Paweł Witkowski – był 4 w konkrsie pchnięcia kulą – w kategorii F55.

Ponadto Mateusz Cecelon (F46) na Mistrzostwach Polski, rozgrywanych w czerwcu 2016 roku, w Kozienicach zdobył złoty medal (rzut oszczepem 700g),srebrny medal (bieg na 100m) oraz srebrny medal (bieg na 400m).

Terminarz zawodów na sezon 2016

Data zawodów Rodzaj i gospodarz zawodów
27-29 maj 2016 Międzynarodowy Miting LA (Słubice)
3-5 czerwiec 2016 Mistrzostwa Polski Juniorów (Kozienice)
1-3 lipiec 2016 Mistrzostwa Polski (Słupsk)

Zapraszamy do sekcji lekkoatletyki

Jeżeli spodobała Ci się ta dyscyplina i chciałbyś rozpocząć przygodę z lekkoatletyką mimo barier i dołącz do grona multimedalistów Mistrzostw Polski.